ICNP 2008

The 16th IEEE International Conference on Network Protocols

Orlando, Florida, October 19-22, 2008

 

 

Program

 

IEEE ICNP 2008 Program

The 16th IEEE International Conference on Network Protocols

 

Program at a Glance

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program Details (all conference sessions Mon-Wed to be held in Horizons Salons 8-10 (Mezzanine Level))

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TPC

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Day

Time

Session

Sun Oct 19

09:00 AM - 05:00 PM

Workshops

06:00 PM - 08:00 PM

Welcome Reception

Mon Oct 20

09:00 AM - 10:30 AM

Welcome, Introductions and Keynote

 

11:00 AM - 12:15 PM

Wireless Adaptation I

 

01:30 PM - 02:45 PM

Multicast

 

02:45 PM - 04:00 PM

Poster Session

 

04:00 PM - 05:15 PM

Application Analysis and Support

Tue Oct 21

09:00 AM - 10:40 AM

P2P and Security

 

11:00 AM - 12:15 PM

Wireless Adaptation II

 

01:30 PM - 03:00 PM

Panel: Tension between P2P Communication and Service Providers

 

03:30 PM - 05:10 PM

Congestion Control, Buffer Management and Transport Protocols

Wed Oct 22

09:00 AM - 10:40 AM

Delay Tolerant Networks

 

11:00 AM - 12:15 PM

MANETs

 

01:30 PM - 02:45 PM

Sensor Networks and Wireless QoS

 

03:15 PM - 04:45 PM

Routing

Monday, October 20

7:30 AM - 9:00 AM

Breakfast

9:00 AM - 10:30 AM

S0: Welcome, Introductions and Keynote

Keynote: Embedding end-user concerns into the network: From QoS to adaptive sensor networks, Professor Jim Kurose (UMass-Amherst, USA) [Presentation]

10:30 AM - 11:00 AM

Coffee Break

11:00 AM - 12:15 PM

S1: Wireless Adaptation I

Session Chair: Teruo Higashino (Osaka University, Japan)

CARS: Context Aware Rate Selection for Vehicular Networks [Presentation]

Pravin Shankar (Rutgers University, USA); Tamer Nadeem (Siemens Corporate Research, Inc., USA); Justinian Rosca (Siemens Corporate Research, USA); Liviu Iftode (Rutgers University, USA)

CodeOR: Opportunistic Routing in Wireless Mesh Networks with Segmented Network Coding [Presentation]

Yunfeng Lin (University of Toronto, Canada); Baochun Li (University of Toronto, Canada); Ben Liang (University of Toronto, Canada)

New Adaptive Protocols for Fine-Level End-to-End Rate Control in Wireless Networks [Presentation]

Ying Jian (University of Florida, USA); Shigang Chen (University of Florida, USA); Liang Zhang (University of Florida, USA); Yuguang Fang (University of Florida, USA)

12:15 PM - 1:30 PM

Lunch. Room: Lakeview East

1:30 PM - 2:45 PM

S2: Multicast

Session Chair: Mohamed Gouda (University of Texas at Austin, USA)

Protocol Design for Scalable and Adaptive Multicast for Group Communications [Presentation]

De-Nian Yang (National Taiwan University, Taiwan); Wanjiun Liao (National Taiwan University, Taiwan)

Resource-Aware Video Multicasting via Access Gateways in Wireless Mesh Networks [Presentation]

Wanqing Tu (Glyndwr Univ, UK); Cormac J. Sreenan (Univ College Cork, Ireland); Chun Tung Chou (Univ of New South Wales, Australia); Archan Misra (IBM TJ Watson, USA); Sanjay Jha (Univ of New South Wales, Australia)

Link Layer Multicasting with Smart Antennas: No Client Left Behind [Presentation]

Souvik Sen (Duke University, USA); Jie Xiong (Duke University, USA); Rahul Ghosh (Duke University, USA); Romit Roy Choudhury (Duke University, USA)

2:45 PM - 4:00 PM

Poster Session and Coffee Break. Room: Horizons Salons 4-5

Session Chair: James Griffioen (University of Kentucky, USA)

4:00 PM - 5:15 PM

S3: Application Analysis and Support

Session Chair: Sudipta Sengupta (Microsoft Research, USA)

IMS Presence Server: Traffic Analysis & Performance Modelling [Presentation]

Caixia Chi (Bell Labs, Alcatel-Lucent, P.R. China); Ruibing Hao (Bell Labs, Alcatel-Lucent, P.R. China); Dong Wang (Bell Labs, Alcatel-Lucent, P.R. China); Zhen-Zhen Cao (Beijing Jiaotong University, P.R. China)

Rank-Indexed Hashing: A Compact Construction of Bloom Filters and Variants [Presentation]

Nan Hua (Georgia Tech, USA); Haiquan (Chuck) Zhao (Georgia Tech, USA); Bill Lin (UC-San Diego, USA); Jun (Jim) Xu (Georgia Tech, USA)

Controlling Overload in Networks of SIP Servers [Presentation]

Volker Hilt (Bell Labs, Alcatel-Lucent, USA); Indra Widjaja (Bell Labs, Alcatel-Lucent, USA)

Sunday, October 19

9:00 AM - 5:00 PM

Internet Network Management Workshop (INM) Room: Rock Lake (Lobby Level)

The Fourth Workshop on Secure Network Protocols (NPSec) Room: Spring Lake (Lobby Level)

6:00 PM - 8:00 PM

Welcome Reception (Oasis Room)

Tuesday, October 21

7:30 AM - 9:00 AM

Breakfast

9:00 AM - 10:40 AM

S4: P2P and Security

Session Chair: Cristina Nita-Rotaru (Purdue Univ, USA)

Substream Trading: Towards an Open P2P Live Streaming System [Presentation]

Zhengye Liu (Polytechnic University, USA); Yanming Shen (Polytechnic University, USA); Keith W. Ross (Polytechnic University, USA); Shivendra Panwar (Polytechnic University, USA); Yao Wang (Polytechnic University, USA)

Protecting Anonymity in Dynamic Peer-to-Peer Networks [Presentation]

Krishna Puttaswamy (UC-Santa Barbara, USA); Alessandra Sala (UC-Santa Barbara, USA); Christo Wilson (UC-Santa Barbara, USA); Ben Zhao (UC-Santa Barbara, USA)

A Model-Based Approach to Security Flaw Detection of Network Protocol Implementations [Presentation]

Yating Hsu (Ohio State University, USA); Guoqiang Shu (Ohio State University, USA); David Lee (Ohio State University, USA)

Efficient and Accurate Protocols for Distributed Delaunay Triangulation under Churn [Presentation]

Dong-Young Lee (UT-Austin, USA); Simon Lam (UT-Austin, USA)

10:40 AM - 11:00 AM

Coffee Break

11:00 AM - 12:15 PM

S5: Wireless Adaptation II

Session Chair: Ahmed Helmy (University of Florida, USA)

Load-Aware Spectrum Distribution in Wireless LANs [Presentation]

Thomas Moscibroda (Microsoft Research, USA); Ranveer Chandra (Microsoft Research, USA); Yunnan Wu (Microsoft Research, USA); Sudipta Sengupta (Microsoft Research, USA); Paramvir Bahl (Microsoft Research, USA); Yuan Yuan (Microsoft Research, USA)

Optimization Based Rate Allocation and Scheduling in TDMA Based Wireless Mesh Networks [Presentation]

Bo Wang (Michigan State University, USA); Matt Mutka (Michigan State University, USA); Eric Torng (Michigan State University, USA)

Robust Channel Assignment for Link-level Resource Provision in Multi-Radio Multi-Channel Wireless Networks [Presentation]

Cunqing Hua (University of Houston, USA); Song Wei (University of Houston, USA); Rong Zheng (University of Houston, USA)

12:15 PM - 1:30 PM

Lunch. Room: Lakeview East

1:30 PM - 3:00 PM

S6: Panel: Tension between P2P Communication and Service Providers

Panel Moderator: Samrat Bhattacharjee (University of Maryland at College Park); Panelists: Alan Arolovitch (PeerApp) [Presentation], Fabian Bustamante (Northwestern University) [Presentation], Chuck Kalmanek (AT&T Research) [Presentation], Dan Rubenstein (Columbia University) [Presentation], Richard Yang (Yale University) [Presentation]

3:00 PM - 3:30 PM

Coffee Break

3:30 PM - 5:10 PM

S7: Congestion Control, Buffer Management and Transport Protocols

Session Chair: Xiaoming Fu (University of Goettingen, Germany)

Monitoring Persistently Congested Internet Links [Presentation]

Leiwen Deng (Northwestern University, USA); Aleksandar Kuzmanovic (Northwestern University, USA)

TCP-Friendly CBR-Like Rate Control [Presentation]

Jie Feng (University of Nebraska-Lincoln, USA); Lisong Xu (University of Nebraska-Lincoln, USA)

Non-Renegable Selective Acknowledgments (NR-SACKs) for SCTP [Presentation]

Preethi Natarajan, Nasif Ekiz, Ertugrul Yilmaz, Paul D. Amer (University of Delaware, USA); Janardhan Iyengar (Franklin & Marshall College, USA); Randall Stewart (Cisco Systems Inc., USA)

Competitive Analysis of Buffer Policies with SLA Commitments [Presentation]

Boaz Patt-Shamir (Tel-Aviv University, Israel); Gabriel Scalosub (University of Toronto, Canada); Yuval Shavitt (Tel-Aviv University, Israel)

Wednesday, October 22

7:30 AM - 9:00 AM

Breakfast

9:00 AM - 10:40 AM

S8: Delay Tolerant Networks

Session Chair: David Lee (Ohio State University, USA)

Topology Dynamics and Routing for Predictable Mobile Networks [Presentation]

Daniel Fischer (University of Luxembourg); David Basin (ETH Zurich, Switzerland); Thomas Engel (University of Luxembourg)

RelayCast: Scalable Multicast Routing in Delay Tolerant Networks [Presentation]

Uichin Lee (University of California, Los Angeles, USA); Soon Young Oh (University of California, Los Angeles, USA); Kang-Won Lee (IBM T. J. Watson Research Center, USA); Mario Gerla (University of California at Los Angeles, USA)

Mobility-Centric Geocasting For Mobile Partitioned Networks [Presentation]

Michal Piorkowski (EPFL, Switzerland)

Incentive-Aware Routing in DTNs [Presentation]

Upendra Shevade (University of Texas at Austin, USA); Hanhee Song (University of Texas at Austin, USA); Lili Qiu (University of Texas at Austin, USA); Yin Zhang (University of Texas at Austin, USA)

10:40 AM - 11:00 AM

Coffee Break

11:00 AM - 12:15 PM

S9: MANETs

Session Chair: Dan Rubenstein (Columbia University, USA)

An Interest-Driven Approach to Integrated Unicast and Multicast Routing in MANETs [Presentation]

Rolando Menchaca-Mendez (University of California, Santa Cruz, USA); J. J. Garcia-Luna-Aceves (University of California at Santa Cruz, USA)

PRISM: Privacy-Friendly Routing In Suspicious MANETs (and VANETs) [Presentation]

Karim El Defrawy (University of California, Irvine, USA); Gene Tsudik (University of California, Irvine, USA)

Byzantine Resilient Synchronization for Content and Presence Updates in MANETS [Presentation]

Bogdan Carbunar (Motorola Labs, USA); Michael Pearce (Motorola Labs, USA); Shivajit Mohapatra (Motorola Labs, USA); Loren Rittle (Motorola Labs, USA); Venu Vasudevan (Motorola Labs, USA)

12:15 PM - 1:30 PM

Lunch. Room: Lakeview East

1:30 PM - 2:45 PM

S10: Sensor Networks and Wireless QoS

Session Chair: James Griffioen (University of Kentucky, USA)

Routing in Intermittently Connected Sensor Networks [Presentation]

Lu Su (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA); Changlei Liu (Pennsylvania State University, USA); Hui Song (Frostburg State University, USA); Guohong Cao (Pennsylvania State University, USA)

Component Based Localization in Sparse Wireless Ad Hoc and Sensor Networks [Presentation]

Xiaoping Wang, Jun Luo, Shanshan Li, Dezun Dong, Weifang Cheng (National University of Defense Technology, P.R. China)

Experimental Evaluation of MAC Protocols for Fairness and QoS Support in Wireless Networks [Presentation]

Ajit Warrier (North Carolina State University, USA); Injong Rhee (North Carolina State University, USA); Jae H. Kim (Boeing Phantom Works, USA)

2:45 PM - 3:15 PM

Coffee Break

3:15 PM - 4:45 PM

S11: Routing

Session Chair: Lan Wang (University of Memphis, USA)

Where's Waldo? Metarouting and Practical Searches for Stability in iBGP [Presentation]

Ashley Flavel (University of Adelaide, Australia); Matthew Roughan (University of Adelaide, Australia); Nigel Bean (University of Adelaide, Australia); Aman Shaikh (AT&T Labs - Research, USA)

A Scalable Distributed Routing Protocol for Networks with Data-Path Services [Presentation]

Xin Huang (University of Massachusetts Amherst, USA); Sivakumar Ganapathy (University of Massachusetts, USA); Tilman Wolf (University of Massachusetts, USA)

An Approximation Algorithm for QoS Routing with Two Additive Constraints [Presentation]

RongHui Hou (University of Hong Kong, Hong Kong); King-Shan Lui (University of Hong Kong, Hong Kong); Ka-Cheong Leung (University of Hong Kong, Hong Kong); Fred Baker (Cisco Research Center, USA)

4:45 PM

Conference Ends